Samochód elektryczny - wady i zalety - SprawdzonyWarsztat.pl

Samochód elektryczny - wady i zalety

Pojazdy elektryczne poczyniły ogromne postępy technologiczne na przestrzeni ostatnich kilku lat. Niestety, niektórzy kierowcy wciąż obawiają się o ich sprawność i właściwości jezdne. Chociaż samochód elektryczny faktycznie ma swoje wady, nie sposób zlekceważyć ogrom korzyści związanych z jego zakupem.

Przyjazne dla środowiska naturalnego

Dla wielu kierowców sama świadomość, że pojazdy elektryczne są lepsze dla środowiska, stanowi wystarczający powód do dokonania inwestycji. Auta elektryczne nie posiadają układu wydechowego, co oznacza zerową emisję spalin do atmosfery. Warto przy tym zaznaczyć, że pojazdy silnikowe przyczyniają się w ogromnym stopniu do gromadzenia się gazów cieplarnianych, co w dłuższej perspektywie prowadzi do zwiększania się poziomu zanieczyszczeń w powietrzu. Jeżeli zależy Ci na ochronie środowiska, z pewnością docenisz tę właściwość elektryków.

Rzadsze i tańsze serwisowanie pojazdu

Samochód elektryczny jest z zasady mniej awaryjny. Kierowca nie musi zamartwiać się o regularną wymianę oleju (ani żadną inną formę konserwacji związaną z silnikami spalinowymi). Co więcej, hamulce w pojazdach elektrycznych zwykle nie zużywają się tak szybko jak w konwencjonalnych pojazdach, co wiąże się z większymi oszczędnościami. Zmniejszone wymogi konserwacyjny to jeden z większych atutów aut elektrycznych.

Samochody elektryczne są bardzo ciche.

Konwencjonalne samochody są głośne – bez względu na to czy prowadzisz mniejsze, czy większe auto, szum silnika jest dokuczliwy dla osób pozostających na zewnątrz. Z drugiej strony pojazdy elektryczne są praktycznie bezgłośne.
Ciche prowadzenie nie przekłada się na wydłużony czas dojazdu do miejsca docelowego. Warto jednak pamiętać, że większość pojazdów elektrycznych ma dość krótki zasięg. Po pełnym naładowaniu większość modeli elektrycznych ma zasięg od 90 do 150 km. Na szczęście, producenci pracują nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby zwiększyć zasięgi oraz przyspieszyć czas ładowania samochodu. W przypadku nowoczesnych modeli czas potrzebny na pełne naładowanie wynosi ok. 4 godzin.

Zostaw swój komentarz