Czy klimatyzacja w samochodzie jest zdrowa? - SprawdzonyWarsztat.pl

Czy klimatyzacja w samochodzie jest zdrowa?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad szkodliwym wpływem klimatyzacji samochodowej na Twoje zdrowie? Podczas korzystania z urządzeń do chłodzenia – zarówno w biurze, jak i samochodzie – należy zachować pewne środki ostrożności. Klimatyzacja jest niezwykle praktycznym narzędziem, niemniej stosuj ją z rozwagą.

Zagrożenie dla zdrowia – wilgoć i nieprzyjemny zapach

Czy zaobserwowałeś, że we niektórych samochodach unosi się wilgotny lub stęchły zapach po włączeniu dmuchawy? Dzieje się tak w obszarach o dużej wilgotności lub tuż po mroźnej zimie. Nie lekceważ tego. Winę za nieprzyjemny zapach ponoszą pleśń lub grzyb uwięzione w kanale wentylacyjnym, zwykle w pobliżu wężownicy parownika. W takim przypadku koniecznie wyczyść system A/C. Najlepiej wykonać to w profesjonalnym warsztacie – mechanik, przy pomocy sprężonego powietrza, przeczyści kanały i sprawdzi ciśnienie czynnika chłodniczego. Aby skutecznie wyeliminować ryzyko rozwoju pleśni, będziesz musiał zaopatrzyć się w spray przeciwgrzybiczy i regularnie pryskać kanały i parownik.
Jednym z przydatnych trików, które pomogą zapobiec gromadzeniu się pleśni, jest codzienne używanie dmuchawy (przez kilka minut). W okresie zimowym także włączaj grzałkę i używaj dmuchawy – gorące, suche powietrze może zabić pleśń.

Odwodnienie przez klimatyzację

Faktem jest, że klimatyzacja samochodowa może spowodować odwodnienie organizmu. Klimatyzator pracuje nad osuszaniem powietrza w kabinie samochodu, usuwają wilgoć z otoczenia – także z powierzchni Twojej skóry. Jest to jeden z powodów, przez który ludzie, często podróżujący klimatyzowanymi samochodami, odczuwają bóle głowy. Dzięki chłodnej kabinie nie czujesz potrzeby picia tak dużej ilości wody, ale nadal musisz uzupełniać płyny. Intensywnie eksploatowana klimatyzacja może prowadzić do rozwoju takich problemów jak sucha skóra, swędzenie oczu i suchy nos.
Niektóre samochody mają superwydajne klimatyzatory, które mogą szybko schłodzić kabinę. W takim przypadku korzystaj z klimatyzacji tylko przez krótki okres i wyłączaj ją co jakiś czas.

Zostaw swój komentarz